niedziela, 13 października 2013

FAQ: Jaka pasta na nadwrażliwe zęby?

Mimo nastoletniego (już) doświadczenia (albo może właśnie dlatego), nie umiem jednoznacznie i w ciemno odpowiedzieć na to pytanie.
Dlaczego? Dlatego, że przyczyn nadwrażliwości jest tyle, że szukanie pomocy tylko w paście do zębów jest niewystarczające.

            1.Bo jeśli ktoś używa twardej szczotki, w dodatku mocno nią pociera o zęby poziomym, piłującym ruchem, tak że zdarł szkliwo i powstały tzw. ubytki klinowe, trudno szukać ratunku w paście. Potrzebne jest najpierw profesjonalne leczenie, staranne odtworzenie brakującej tkanki i problem znika. Przynajmniej chwilowo, jeśli nie idzie w parze z korektą techniki szczotkowania.

             2.Tak samo niewystarczająca higiena i zaleganie bakterii w okolicy szyjek i dziąseł, powodujący zaczerwienienie brzegu dziąsła a także ból - często prowadzi również do mylnie określanej nadwrażliwości ( a tak naprawdę bolą dziąsła w stanie zapalnym). Pasta? - znów, bez korekty nawyków, niewiele pomoże.
           
             3.Napoje gazowane.
Temu zagadnieniu można by poświęcić cały rozdział, najistotniejsze jest jednak to, że kwas zawarty w gazowanych napojach (ale tak samo w cytrusach) rozpuszcza, nadtrawia szkliwo, co bezpośrednio prowadzi do nadwrażliwości.
Niestety, pomysł, by natychmiast wyszorować zęby, prowadzi dodatkowo do zdarcia nadtrawionego szkliwa i pogorszenia jeszcze stanu zębów.
Po kwaśnych produktach należy popłukać usta, by rozcieńczyć i usunąć kwas i cukier, a najwcześniej po 30 min. dopiero można szczotkować.
W tym przypadku akurat fluor w paście bardzo pomaga, ponieważ jest budulcem szkliwa i natychmiast je wzmacnia.
          
            4.
Są jeszcze przyczyny nadwrażliwości, o których niewiele się mówi, wymagają wnikliwej oceny i
starannego badania. Są to np.
 - intensywne zgrzytanie czy zaciskanie zębów
- wady zgryzu prowadzące do ścierania szkliwa
- z wiekiem starte zęby.
Tutaj pasta na nadwrażliwość jest tylko zasłoną dymną, działa doraźnie a nie likwiduje problemu.
Z pomocą stomatologa można starcia zębów skorygować i zabezpieczyć ząb przed dalszym zniszczeniem.

Pozwól sobie pomóc!

Do zobaczenia!



Aleksandra Rozmysłowicz
EuroDentist
Gabinety Stomatologiczne
Gdynia, Św. Wojciecha 10 U/3
tel. 602 21 30 41
www.eurodentist.pl
 














2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie zwróciłam uwagę, że moje zęby stały się jakoś bardziej wrażliwe, dlatego szukam informacji na ten temat, ale chyba najlepiej pójść do dentysty... W internecie jest dużo informacji na ten temat, ale chyba muszę wybrać wizytę u specjalisty :(

    OdpowiedzUsuń