niedziela, 17 listopada 2013

WYBIELANIE ZĘBÓW - HIT CZY KIT?



Witam ponownie,

Dziś trochę osłody  na długie jesienne szarości - rozświetlmy trochę ten ponury świat!

Wielokrotnie spotykam się z pytaniami i wątpliwościami pacjentów, dotyczącymi wybielania zębów.

Szkodzi? Nie szkodzi? Niszczy szkliwo?
Boli czy nie?
A co z plombami albo koronami? Wybielą się?
A jak mam odsłonięte szyjki to mogę?
A to na zawsze będzie?
A nie zrobią się plamy? Bo sąsiadce się zrobiły…

Te i wiele innych pytań rodzą się z braku dostępu do informacji, dlatego też spróbuję w tym miejscu choć kilka kwestii rozwiązać i wątpliwości rozwiać.

Wybielanie zębów nie jest procedurą stricte leczniczą, w końcu z żółtymi zębami też można żyć, a do telewizji wszystkich nie wezmą…
Niemniej szarawy uśmiech w lustrze jeszcze nikogo nie ucieszył, a u wielu osób wręcz prowadzi do złej samooceny i kompleksów...
I jak tu się umówić na randkę, pójść na bal sylwestrowy, czy pozytywnie zakończyć ważne spotkanie biznesowe, gdy jeden uśmiech wart byłby 1000 słów, a tu nijak się uśmiechnąć…
Niestety, z jednej strony przyzwyczailiśmy się do farbowania włosów, korekty urody zabiegami kosmetycznymi, a z drugiej - zęby wolimy zasłonić, bo się ich wstydzimy…

Ale tu czas na kilka ostrzeżeń – wybielanie zębów nie jest do końca procedurą tylko kosmetyczną, a „bezpieczne” metody dostępne „od ręki” w sklepie mają dość słabe działanie, bo nie mogą działać drażniąco na błonę śluzową…

Aby bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby musi być spełnione kilka warunków:

        1. ZĘBY MUSZĄ BYĆ ZDROWE!
Najlepiej, aby przed wybielaniem lekarz sprawdził, czy nie toczy się próchnica, inaczej można doprowadzić do tzw. zapalenia miazgi (ząb rozboli i trzeba go leczyć kanałowo)

        2. DZIĄSŁA MUSZĄ BYĆ ZDROWE!
Wybielanie w stanie zapalnym dziąseł, gdy krwawią, spowoduje tylko pogorszenie.

        3. ZĘBY MUSZĄ BYĆ CZYSTE!
-Wolne od kamienia i osadu, żeby preparat wybielający działał bezpośrednio na szkliwo.

Przeciwwskazania do wybielania to również:
  1. wiek <18 r.ż.     (niedojrzałe szkliwo i bardzo wrażliwa miazga, duże ryzyko obumarcia zęba)
  2. ciąża          (jak każdy lek, unikamy w ciąży wszelkiej "chemii")
  3. palenie papierosów    (w dymie już są wolne rodniki, plus wolne rodniki tlenu to dużo większe ryzyko zmian nowotworowych) - najlepiej rzucić od razu!

Na czym tak w ogóle polega to wybielanie?

Tym aktywnym składnikiem są tzw. wolne rodniki tlenu – taki aktywny tlen jak w ozonie po burzy czy w wodzie utlenionej (tylko bardziej stężony). Cząsteczka tlenu w powietrzu zwykle jest 2-atomowa, natomiast taki aktywny tlen nie ma „pary”, jest pojedynczy, i koniecznie tej pary szuka. W kontakcie ze szkliwem zęba wnika w jego wierzchnią warstwę i wiąże się z dużymi cząsteczkami w strukturze szkliwa (utlenia je czyli wbudowuje się w strukturę szkliwa). Nic nie jest ze szkliwa wymywane, szkliwo się nie niszczy, zachodzi tylko reakcja chemiczna w wyniku której te utlenione cząstki rozjaśniają się ( w chemii zmiana wartościowości często wpływa na zmianę koloru substancji). Cała magia.
Tyle dzieje się na poziomie cząsteczki.

Oczywiście sukces w wybieleniu zależy od wielu czynników:
- wyjściowego koloru zęba (nie tylko odcienia ale i intensywności barwy)
- oczekiwanego koloru - im mocniejsze rozjaśnienie, tym kolor niestety mniej stabilny
- diety w trakcie wybielania i po - zalecana jest tzw. biała dieta, czyli unikanie barwników w produktach takich jak: kawa, herbaty czarne i ziołowe, pomidory i pochodne (ketchupy itp.)
- tzw. struktury szkliwa - często szkliwo nie jest jednorodne (podobnie jak skóra ma plamki czy piegi), ma miejsca mniej lub bardziej uwapnione co widoczne jest w postaci mlecznobiałych plamek. plamki te są bardziej widoczne bezpośrednio po wybieleniu i zanikają po ok. 2 tyg. do normalnego kolorytu szkliwa. 
- wypełnień czyli plomb - materiał kompozytowy czyli plomba nie zmienia koloru pod wpływem wybielania, dlatego te plomby w widocznych miejscach trzeba po wybielaniu wymienić na nowe, dopasowane kolorem do nowych warunków. 

Na co należy zwrócić szczególną  uwagę w trakcie wybielania?

      1. Dieta.
Tak jak już wspomniałam powyżej, unikanie barwników jest szalenie ważne zarówno w trakcie jak i do 2 tygodni po zakończeniu wybielania, kiedy czynnik jest jeszcze aktywny w szkliwie.

     2. Odsłonięte szyjki zębów.
Strefy te nie są pokryte szkliwem i żel wybielający nie powinien mieć kontaktu z szyjkami.Oznacza to, że razem z lekarzem prowadzącym należy dobrać najodpowiedniejszą metodę. 
Wybielanie w gabinecie, mimo że stosuje się wyższe stężenie preparatu, wiąże się z użyciem specjalnej bariery na dziąsła i szyjki, dzięki czemu nie ma "przecieku" i procedura jest całkowicie bezpieczna.

     3. Nadwrażliwe zęby.
Ponieważ wybielanie może spowodować odwracalne, przejściowe zwiększenie wrażliwości zębów lub wręcz dyskomfort czy ból, również należy wnikliwie rozważyć najlepszą metodę. Można spróbować preparatu o najniższym stężeniu, do stosowania w domu, użyć dodatkowo preparatów z fluorem, lub w ostateczności - leków przeciwbólowych. Ale czego się nie robi dla urody!

Zapamiętajmy:
- nie wybielamy samodzielnie, bo możliwe powikłania są bardzo kosztowne w leczeniu,
- lekarz musi dokładnie ocenić, czy zęby są przygotowane - czyste, wyleczone, zdrowe,
- chwilowy dyskomfort wybielania rekompensuje olśniewający uśmiech i poprawa samopoczucia!

Żyjmy pięknie i szczęśliwie!

Do usłyszenia,

Aleksandra Rozmysłowicz
EuroDentist
Gabinety Stomatologiczne
Gdynia, Św. Wojciecha 10 U/3
tel. 602 21 30 41
www.eurodentist.pl


1 komentarz:

  1. Myślę, że wybielanie zębów nie jest konieczne, wystarczy odpowiednie dbanie o zęby i regularne szczotkowanie, aczkolwiek kiedyś sam poszedłem na taki zabieg i rzeczywiście pomógł, lecz aby efekt się utrzymał na długo trzeba o to dbać. Swoje zęby wybielałem w luxdencie. Jak chcesz poczytać coś więcej to przejdź do witryny

    OdpowiedzUsuń